Nxënësit që ecin 18 kilometra në ditë për të shkuar në shkollë

Nxënësit nga fshati Kshevë ecin 18 kilometra për të shkuar dhe kthyer nga shkolla në Tuz.

Në mungesë të transportit, Marku, Liza, Shtjefni dhe Marieta, nxënës nga fshati Kshevë, për të shkuar dhe kthyer nga shkolla në Tuz, çdo ditë ecin 18 kilometra, shkruan gazeta Vijesti.

Shtjefen Kalaj, i cili shkollën e ka më së largëti, rreth nëntë kilometra, është nxënës i klasës së gjashtë.
Ai sqaron se zgjohet në ora pesë e gjysmë çdo mëngjes, për tu nisur në shkollë në ora gjashtë.

Babai i tij, Sokol Kalaj thotë se ai gjithashtu ecë me Shtjefnin një ose dy kilometra çdo mëngjes, për arsye se është ende pa dalë drita, ndërsa Shtjefni është vetëm 11 vjeç dhe ka frikë.

Ndërsa orët e mësimit mbarojnë në ora 14, dhe kthimi është edhe më i vështirë për këta nxënës sepse duhet ngjitur rrugës malore.

Shtjefni tregon se më së vështiri e kanë kur bie shi, borë, ose fryn era, ndërsa në çantë mbanë 11-12 libra, por që shkollën e ka obligim. Ata ecin bashkë, sepse e kanë më lehtë kur kanë me kë të bisedojnë.

Ai thotë se shkollën e do shumë, ndërsa lëndët e preferuara janë gjuha amtare dhe ajo italiane.

Babai i Shtjefnit sqaron se ai nuk ka kushte, as makinë për ta dërguar në shkollë, andaj apelon tek autoritetet përkatëse që të sigurojnë ndonjë lloj transporti për këta nxënës.

Në prag të festave të fundvitit edhe Shtjefni ka një dëshirë, e dëshira e tij e parë, siç shprehet ai është, “të kemi një makinë, apo diçka që të na çonte në shkollë”.

Për nxënës të kësaj zonë kjo nuk është diçka e re, në fakt ata asnjëherë nuk kishin transport shkollor të organizuar. /MALESIA.ORG/

 • arroganti

  Sa e dhimbshme qe sot ne shekullin 21 nxensit te trajtohen ne kete menyre.
  Ku i kemi pushtetaret, ku i kemi perfaqsuesit politik apo ata nuk jetojne ne Malesi dhe nuk i njohin kto probleme? Te ju vine turp!

 • Luca

  Ater normal se shitet vota, se per fmi prindja ban gjicka.
  E cka kan ba politikant e funksjonerat ton ne qeveri e ministri qe i kan rrogat me mija euro? Jo se nuk veprojn me i zgjidh kto probleme por as me i permend, me ngrit zanin chi asht tfal,
  Faqen e zez e pachin me gjith krejt qeveri te Malit Zi

  • BRATILA

   Luca dhe arroganti, une nuk di si mund ti shani politikanet tane dhe kerkoni te merren me zgjidhjen e problemeve të natyrave te tilla.
   Ju duhet ta dini se liderat tane kane tjera pune me te rendesishme dhe skane kohe per ne!? Tere koha e tyre eshte e programuar…
   – Para zgjedhjeve merren me sharje e ofendime ndaj njeratjetrës , për të fituar një votë më shumë , qofte edhe me metoda me te pista!!
   – Pas zgjedhjeve vrapojnë se kush me pare te lidh koalicion me DPS-në dhe kreshpuliten se kanë korre fitore dhe se kanë dalë partia me e forte!!
   – Më pasi rahatohën në ndonjë vend të mirë pune dhe deri ne zgjedhje tjera as që u bjen ndermen për hallet e populli se kanë mjafte te vetat se si ti mbushin xhepat apo te punsojne ndonje familjare!
   Pra ju lutem mos ti shajme por ti ruajme si syt e ballit se nuk e kane te lehte , por me thane shyqyr që i keme keta lideruruca alamet burrash!!!

   • realiteti

    Un nuk e njof ket familje apo ket situat atje, por kjo esht nje ceshtje qe duhet zgjidhur sa ma par, aje SOKOLI duhet me u drejtua mergates shqiptare nga Malesia qe ti blihet nje makin qe aj cdo dit ti transportojn ata femi(te tina dhe te kojshis), dhe ti cojn dhe bjen nga shkolla cdo dit nga e han ne te premte, pra duht sa ma pa qe ti lajmroht dikujt, dhe nese rrethi i kurrecasve dhe kojshive per rreth qe jetojn ne Amerik nuk ju del zot, ateher jam i bindur se shoqatat Malesia e Madhe ne Detroit dhe New York do te bajn dicka per keta femi qe te ju sigurohet transporti per keta femi..pra nje shum prej 5000 dollaresh do te mund te blinte nje makin per ate Sokolin..qe ti transportonte keta femi..

    • Diaspora

     Me votën që malësort ja besuan DPS-it ata humbën të drejtën që t’i drejtohën Diasporës ma për ç’fardo ndihmrt. Tek e kanë tash Dukoviqin për nevojat e Malësisë e ja pashin hajrin!

     • Sinqerisht

      Diaspora, kush te doje te ndihmoje apo mos te ndihmoje, por ti spo ke nevoje me u sjell ashtu e me na shit mend,.
      Duhet ta dishe se shume e shume me te zgenjuer, me te paknaqer dhe me te deshperuar per situatën që e ka mbuluar Maalesine jemi ne qe jetojme e veprojme këtu, E kuptoj me plote te drejte shqetsimin e diaspores dhe çdonjerit qe ja don te miren ketij vendi. Por ta kesh te qarte se ne nuk e kemi aspak te lehte ti pertypim keto që po i perjetojme, jo sot, por tash sa e sa vite. Ne qe i rrisim femijet ne vendlindje kemi shume pikpyetje ne koke dhe ta dish se e kemi teper teper te veshtire ne te gjitha aspektet per ti edukur dhe drejtuar ne rrugen e duhur.. Nuk eshte aspekti ekonomik aq sa jane problemet tjera qe jane instaluar nga sistemi dhe tranzicioni i kohes.. Sot per femijet tane model eshte mafiozi, kontrabandisti apo bisnismeni i krijuar perkrye nates, e jo intelektuali , i ndershi apo çfardo titullari shkencore…
      Me nje fjale ,e ardhmja e Malesise eshte ne gojen e ujkut. Per mosuksesin ne Malesi me se paku faj kane votuesit dhe kete po e them me bindje te plote.. Faji kryesor dhe i vetem ben mbi liderat si shqiptar si joshqiptar. Nese i perciell deklaratat e tyre me vemendje, mund te veresh se si bejne bilancet e suksesit dhe flasin me krenari sikur Malesia do lulezoje pas ketyre zgjedhjeve. Dhe asnje fjale nuk e folin per kete humbje te rende qe pesoi Malesia dhe ata vete. Pra askush nuk e merr fajin dhe pergjegjesine mbi vete, por ate mundohen tia mveshin votuesit, apo ta lejne jetim.
      Malesia dhe malesoret e ndershem kane nevoje per mbeshtetje morale e jo per sharje e ofendime e kercenime, i nderuari Diaspora! Nesi ti ke aq aftesi e potencial, Malesia te fton te kthehesh e te kontribosh dhe te veprosh ne vendlindje se , sot si askurr, ky vend ka nevoje per te gjithe!

 • MALESORI

  Subjekti politik shqiptar nuk ka autoritet te mirret me keto pune, sepse as s’ka pushtet as buxhet. Elektorati malesor ate e ndeshkoj ate tue mos ja besua voten. Dukovicat dhe halabakeve te Tuzit Malesia j’a besoj voten dhe per kete aresye ata do ta administrojne dhe “rregudhojne” Malesine deri ne zgjedhjet tjera, e si…..mire m’a merr mendja. Qetesohuni tash malesor’t e mi, keni humbe te drejten te ankoheni, ulni koken, punoni dhe paguani tatimet ne rregulle e mos mendoni se si do te menaxhohet Malesia.

  Malesort nuk e din se Podgorica ka plan afatgjate dhe special per Malesine dhe trojet shqiptare ne Mal te Zi. Atehere, plani i saj ashte c’kombtarizimi i Malesise e jo dhe ndonje perfitim ekonomik eventual qe ju mendoni perkundrejt saj. Rruga me e sigurte per t’a zbatua kete metode asimiluese, per ta ishte dhe mbeti, qe kesaj komune t’i vihet gurthemeli “crnogorski”.

  Ja cka do’t ndodhte poqese;
  a) malesoret ne votimet e fundit te votoshin “shqiptaret”, sigurisht se nuk do te fitoshin ekonomisht, por do te fitoshin kombtarisht,
  b) si vepruan shumica e malesoreve ne zgjedhjet e fundit, individualisht sigurisht do te fitoj ndokush, por do’t humbin kombtarishte.

  Prandaj, me te gjitha t’kqiat, pamarreveshtjet, paaftesite dhe kontreaditat qe kishin partite tona, do te shkonte ne interes te malesoreve qe te votonin per ata, sepse keta lidera aktual dikur do largonin kurse Malesia do’t kishte mbete shqiptare.

 • Shqiptari

  Me sa dij une, shoqata “Vuksan Gela” I kane do $$$ qe nuke dijne cka me ba me ta, ashtu qe ky eshte rasti I duhur per te shpenzuar ato pasi qe edhe qenkan Grudas.

  • realiteti

   Shqiptari ke te drejt, se nje njeri aty me nje makin mund ti bajn kta femi per 5000 ne vit me i marre ne Kshev dhe me i kthya mbrapa..preandaj kjo do te ishte mir per disa vite qe shoqata Vuksan Gela ta bejn ket gjest human..

   • GJ C

    shqiptari, shoqrata vuksan gela viejka me ba dich per kta fmi.