List/Grid

Arkivi Mujorë: Shkurt 2017

Gjergj Gjokaj, figurë e pakontestueshme e arsimit shqip

Gjergj Gjokaj, figurë e pakontestueshme e arsimit shqip


Nga Gjekë Gjonaj Plejadës së mësuesve pishtarë e veteranë trieshianë të gjysmës së shekullit të kaluar, të cilët mbi dyzet vite punuan pa u lodhur dhe me entuziazëm e dashuri… Lexo më shumë »


Federata Ndërkombëtare identifikon Malin e Zi me flamurin shqiptar (FOTO&VIDEO)

Federata Ndërkombëtare identifikon Malin e Zi me flamurin shqiptar (FOTO&VIDEO)


Shorti për Kampionatin Botëror në vaterpol, i cili u hodh në Budapestë, u karakterizua me një gabim nga organizatori, përkatësisht Federata Ndërkombëtare e Vaterpolit. Kjo pasi emri i Malit të… Lexo më shumë »


“Koha javore” dhe kultura kombëtare

“Koha javore” dhe kultura kombëtare


Nga Ismet Kallaba Çështjet e identitetit kombëtar kanë qenë shqetësimi kryesor i shtypit shqiptar, brenda dhe jashtë Shqipërisë, në periudha të ndryshme, sidomos në kohën kur rrezikohej kombi shqiptar dhe… Lexo më shumë »


KKSH takohet me përfaqësuesit e Komitetet të pavarur të ekspertëve të Këshillit të Evropës

KKSH takohet me përfaqësuesit e Komitetet të pavarur të ekspertëve të Këshillit të Evropës


Të martën më 21 shkurt 2017, përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar kanë zhvilluar takim pune me përfaqësuesit e Komitetet të pavarur të ekspertëve të Këshillit të Evropës për Gjuhët Regjionale dhe… Lexo më shumë »


15 vjetori i gazetës së vetme në gjuhën shqipe “Koha Javore”

15 vjetori i gazetës së vetme në gjuhën shqipe “Koha Javore”


Më 21 shkurt 2002 doli nga shtypi numri i parë i gazetës së përjavshme publike, të vetme në gjuhën shqipe në Mal të Zi, “Koha Javore”. Kjo medie e shkruar… Lexo më shumë »


Camaj: Malësisë i mungojnë çerdhja për fëmijë, tregu i gjelbër, palestra sportive

Camaj: Malësisë i mungojnë çerdhja për fëmijë, tregu i gjelbër, palestra sportive


Intervistë e shkurtë për KODEX, Mali i Zi Shumëçka u mungon qytetarëve të Malësisë. Pushteti u ka premtuar shumë investime, por kanë mbetur vetem premtime. Projekte të shumta kapitale kan… Lexo më shumë »


Opozita shqiptare proteston sot në Shqipëri

Opozita shqiptare proteston sot në Shqipëri


Partia Demokratike ka nisur protestën e lajmëruar në ditën e sotme përballë Kryeministrisë. Protestues dhe anëtarë të Partisë Demokratike nga e gjithë Shqipëria janë nisur drejt Tiranës që herët në… Lexo më shumë »


Kajoshaj: Zbatimi i marrëveshjes së firmosur, mbetet për t’u parë

Kajoshaj: Zbatimi i marrëveshjes së firmosur, mbetet për t’u parë


Tuz – Kuvendi i Malit të Zi, në seancën pranverore do të duhej të diskutojë mbi ligjet për ndryshimin e statusit të Komunës Urbane të Tuzit, eventualisht që Tuzi të… Lexo më shumë »


Magjia 130 vjeçare e cila ndriçoi Trieshin

Magjia 130 vjeçare e cila ndriçoi Trieshin


Mendoj se bashkëvendasit e mi në Amerikë, të cilët deri më tani kanë investuar në vendlindje mbi 2 milionë dollarë, do të ishte mirë sikur vitin e ardhshëm të financojnë… Lexo më shumë »


Kosova feston 9 vjetorin e Pavarësisë

Kosova feston 9 vjetorin e Pavarësisë


Portali MALESIA.ORG Urime 9 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ditë e madhe jo vetëm e shqiptarëve të Kosovës, por gjithë shqiptarëve kudo janë. E gëzofshi lirinë e fituar me gjakun… Lexo më shumë »