Pritje madhështore për Presidentin Nishani në Bujanoc – E pritën si Presidentin e tyre

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani është pritur në mënyrë madhështore nga shqiptarët e Bujanocit. Për nder të vizitës së Nishanit, shqiptarët atje, të rritur e fëmijë kanë mbajtur në duar flamurin shqiptar dhe kanë veshur tërë Bujanocin kuq e zi.

Nishani është presidenti i parë shqiptar që viziton këtë vend, pas Enver Hoxhës në vitin 1948. Ai arriti në qytetin e Bujanocit për të komunikuar me shqiptarët për arsimin, kulturën dhe zhvillimin ekonomik.

Në Luginën e Preshevës e pritën si Presidentin e tyre.  Në Bashkinë e Bujanocit, Nishani takoi liderët politikë shqiptarë të këtyre qyteteve dhe u thye edhe agjenda që ishte paraparë të jetë më e shkurtër.

“Unë mendoj se nëse bisedojmë për bashkëjetesën, për respektin reciprok, nuk ka kurrfarë provokimi. Nëse bisedojmë për kulturën, arsimin, përparimin, zhvillimin ekonomik dhe prosperitetin e qytetarëve shqiptarë apo serbë, nuk besoj se është çështje konflikti, por çështje e mirëkuptimit”, tha Nishani.

Shqiptarët e Luginës ishin të lumtur që Presidenti po vazhdon vizitat nga Tirana, që për ta janë një mbështetje e madhe. Shaip Kamberi, kryetar i Bujanocit, deklaroi: “Biseduam për pozitën e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, mundësitë e bashkëpunimit të komunave tona me institucionet në Shqipëri”.

Një pjesë e mediave në Serbi e konsideruan si të çuditshme dhe provokuese vizitën e kreut të Shqipërisë.

Tags: , , ,
 • Mark

  Kta jane shqiptar e jo si na. Me i dvet malsort, thon se nuk din kush me prit si malsori, po a ju kujtohet si e kena prit na Presidentin?

 • cemi

  po mungon flamuri shtetnor, dhe kjo pra ne serbi vec me flamur shqiptar

 • kryetari

  Edhe Abedini kite me ftua por nuk flet albanski. Kuku per ne ka kem ne krye te kuku komuns urbane

 • Kosove Rexha Bala

  Presedent Nishani nuk eshte njeri negativ, por me sa kuptoj une eshte vetem nje fantazem me shkelqim te rreme, nje xham qorr qe rrin ne erresiren e Sali Berishes. Prandaj duke ndjekur direktivat e Berishes qe ia punon ne prapaskene shkon kundra rrymes. Padroni i tij, Salia e ka patur lidhjen e pilave me Beligradin qemoti si garde e vjeter dhe si dhenderr i agjentes Milica. Duke vazhduar kete dorzani dhe besen e dhene Momir Bullatoviqit ne Tirane. Ky “patriot” pra njeqind derhemesh i pruni faqe te zeze Shqiperise duke u ndejte pupcik serbo-malazezeve te ashtuquajtur – jugosllavi. dhe furnizimin e tyre me petrol, per 3 vite me radhe gjate embargos.

  • I pa gdhenduri

   Ky s’paku ka pa nalue ne Tus e aj “heroi” yt psikopati, piktori a queje si te duesh as kqyr rreth ska ka ka kalue neper tus. Po kur ka pa da me shit “kurbanin” ka pa nalua po tash asht habit neper fusha te kanabisit e ska kohe per kurrkan tjeter. Ti duket tan jeten tate ishe ne anen e humbesve.

  • Kosove Rexha Bala

   Okey Doc 100%

 • Kosove Rexha Bala

  Okey Doc 100%. Pata me tu kundervere, por s’po kam materjal! me ke lene High@Dry me pergjigen tende