List/Grid

Arkivi Mujorë: Prill 2017

Çelaj: Kujt po i pengon gjuha shqipe në Guci?!

Çelaj: Kujt po i pengon gjuha shqipe në Guci?!


Të gjithë jemi dëshmitarë se kohëve të fundit, gjithandej po flitet e po shkruhet kinse (pu)shteti i Malit të Zi paska bërë zyrtarizim të gjuhës shqipe në ato komuna ku… Lexo më shumë »


Gjekë Gjonaj: Gjuha shqipe të “mjekohet” me shumë ngut

Gjekë Gjonaj: Gjuha shqipe të “mjekohet” me shumë ngut


Mendim rreth librit “ Urgjenca gjuhësore” të Gjovalin Shkurtajt Akademiku Gjovalin Shkurtaj gjuhësisë shqiptare   i dhuroi edhe një libër të vlefshëm. Një vepër me vlera të veçanta për të gjthë… Lexo më shumë »


Karvani i shkrimtarëve vendas në shkollat në Guci dhe Plavë

Karvani i shkrimtarëve vendas në shkollat në Guci dhe Plavë


Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve “Art Club” në bashkëpunim me Shkollën Fillore “Xhafer Nikoçeviq” – Guci dhe Shkollën e Mesme të Përzier “Beqo Bashiq” – Plavë organizoi të hënën, më… Lexo më shumë »


Qani Osmani: Intelektuali i sotëm politik

Qani Osmani: Intelektuali i sotëm politik


Në jetën tonë të përditshme shpesh përdoret fjala “intelektual”. Mësojmë se fjala intelektual rrjedh nga gjuha latine, nga fjala intelectus, që do të thotë kuptim, ide, koncept. Për intelektualin thuhet… Lexo më shumë »


Ilir Meta zgjidhet President i Shqipërisë

Ilir Meta zgjidhet President i Shqipërisë


Ilir Meta është zgjedhur presidenti i ri i Republikës së Shqipërisë, në raundin e katërt të votimit të mbajtur pasditen e kësaj të premteje në Parlamentin e Shqipërisë. Meta ka… Lexo më shumë »


Talat Xhaferi zgjidhet kryetarë i Kuvendit të Maqedonisë – Shpërthen dhuna dhe protesta antishqiptare

Talat Xhaferi zgjidhet kryetarë i Kuvendit të Maqedonisë – Shpërthen dhuna dhe protesta antishqiptare


Maqedonia ka më në fund një kryetar të ri të Parlamentit. Ai është Talat Xhaferi dhe është zgjedhur me votat e shumicës së re parlamentare, të përbërë nga LSDM-ja e… Lexo më shumë »


Parlamenti i MZ – Votohet Komuna e Tuzit

Parlamenti i MZ – Votohet Komuna e Tuzit


Parlamenti i Malit të Zi ka votuar pasditen e së enjtes ligjin me të cilin Tuzi do të fitojë statusin e Komunës. Është kjo një e drejtë që shqiptarët e… Lexo më shumë »


Në pritje të Ramush Haradinaj në Prishtinë edhe shqiptar nga Mali i Zi

Në pritje të Ramush Haradinaj në Prishtinë edhe shqiptar nga Mali i Zi


Ish Komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, u prit në Sheshin “Zahir Bajaziti”, në Prishtinë, nga disa dhjetra mija shqiptarë nga… Lexo më shumë »


Lirohet Ramush Haradinaj

Lirohet Ramush Haradinaj


Gjykata në Colmar të Francës ka marrë vendim qe ta le të lirë dhe të kthehet në Kosovë, ish kryeministrin e Kosovës, ish-komandantin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, UÇK , për… Lexo më shumë »


Në Parlament sot diskutohet mbi statusin e ri të Tuzit?

Në Parlament sot diskutohet mbi statusin e ri të Tuzit?


Parlamenti i Malit të Zi sot do të fillojë seancën e re të rregullt, ndërsa në mesin e temave të propozuara janë edhe ndryshimet e plotësimet e ligjit për organizimin… Lexo më shumë »