List/Grid

Arkivi Mujorë: Maj 2017

Delegacioni nga Universiteti i Prishtinës në takim me ministrin Mehmed Zenka

Delegacioni nga Universiteti i Prishtinës në takim me ministrin Mehmed Zenka


Ministri për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave Mehmed Zenka priti sot në Podgoricë në një takim delegacionin nga Universiteti i Prishtinës i përbërë nga Rektori i UP-së Marjan Demaj,… Lexo më shumë »


Aktivitet përkujtimor për Gjon dhe Agron Lucaj

Aktivitet përkujtimor për Gjon dhe Agron Lucaj


Më 28 maj 2017, në organizimin e rinisë së Trieshit, u mbajt aktivitet përkujtimor, në shënjë respekti për figurat e shquara nga Trieshi, babë e birë, Agron dhe Gjon Lucaj…. Lexo më shumë »


Urime muajin e Ramazanit

Urime muajin e Ramazanit


  Stafi i portalit Malesia.org, me rastin e muajit të agjerimit, uron shqiptarët e besimit Islam për fillimin e Ramazanit.  Urojmë që në këtë muaj të mbretërojë paqja, perkushtimi dhe… Lexo më shumë »


Trump shtyn kryeministrin e Malit të Zi, që të dalë ai në plan të parë (Video)

Trump shtyn kryeministrin e Malit të Zi, që të dalë ai në plan të parë (Video)


Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka shtyrë nga anash kryeministrin e Malit të Zi, Dusko Markovic, për të dalë në plan të parë në samitin e NATO-s në Bruksel. Zëdhënësi… Lexo më shumë »


Çmenduria e medieve në MZ: Shqiptarët me flamuj e armë pushtuan Ruminë

Çmenduria e medieve në MZ: Shqiptarët me flamuj e armë pushtuan Ruminë


Shtegtimi tradicional në majën e malit të Rumisë zbuloi çmendurinë e radhës të medieve në Mal të Zi. Ky është një shtegtim i cili organizohet për të gjashtën herë nga… Lexo më shumë »


Bukuritë natyrore të Malësisë (video)

Bukuritë natyrore të Malësisë (video)


Malësia me territor mund të mos jetë e madhe, por ka një bukuri të madhe e të veçantë natyrore, me male, fusha, lumenj, liqene dhe me trashëgimi kulturore të gjurmëve… Lexo më shumë »


Aktori Jean-Claude Van Damme në rrolin e shqiptarit

Aktori Jean-Claude Van Damme në rrolin e shqiptarit


Sony Pictures Home Entertainment këto ditë ka përgatitur filmin e shumëpritur Kill ‘em All. Koreografi i famshëm i filmave me sporte luftarake Pjetër Malota është regjisori i filmit Kill ‘em… Lexo më shumë »


Çelaj: Akte qyqare të shtetit malazez!

Çelaj: Akte qyqare të shtetit malazez!


Nga Asdren Çelaj Rastet e diskriminimit kundrejt shqiptarëve nën Mal të Zi nuk kanë të ndalur, janë të përditshme dhe i janë bërë rutinë këtij pushteti! 1.Javën e kaluar, mëngjesin… Lexo më shumë »


Gjonaj: Përshpejtimi i kalimeve në Sukubinë – Muriqan, imperativ i kohës

Gjonaj: Përshpejtimi i kalimeve në Sukubinë – Muriqan, imperativ i kohës


Nga Gjekë Gjonaj Sezoni veror po vjen. Bashkë me të edhe fluksi i madh i automjeteve në të gjitha pikë-kalimet në Mal të Zi. Referuar përvojës së viteve të shkuara… Lexo më shumë »


Veshja më e bukur e ditës së maturës? (foto)

Veshja më e bukur e ditës së maturës? (foto)


Mbrëmë në Tuz u zhvillua nata e maturës për nxënësit e gjimnazit “25 Maji”, me ç’rast tradicionalisht çdo vit zhvillohet parakalimi i maturantëve në qendër të Tuzit. Ndryshe nga çka jemi… Lexo më shumë »