Talat Xhaferi zgjidhet kryetarë i Kuvendit të Maqedonisë – Shpërthen dhuna dhe protesta antishqiptare

Maqedonia ka më në fund një kryetar të ri të Parlamentit. Ai është Talat Xhaferi dhe është zgjedhur me votat e shumicës së re parlamentare, të përbërë nga LSDM-ja e Zoran Zaevit, BDI-ja e Ali Ahmetit dhe “Aleanca për shqiptarët”.

Po me zgjidhjen e kryetarit në Kuvend kanë hyrë protestues maqedonas. Nga raportimet e para të medieve në Maqedoni, udhëheqësi i LSDM-së Zoran Zaev është parë i gjakosur, por i plagosur është edhe deputeti shqiptar Zijadin Sela, për të cilin, raportime të pakonfirmuara thonë se ndodhet në gjendje të rëndë, ndërkohë që të gjithë deputetët janë mbledhur në pjesën e sipërme në sallën e konferencave, për t’i shpëtuar përplasjeve të mundshme me protestues nacionalistë të VMRO-DPMNE-së. Të dhunuar kanë mbetur edhe shumë gazetarë.

Tags: , ,
  • Martin Uli

    Zijadin Sela shoket tu te lan vetem. iken Liderat nga Besa Taulant Xhaferi Ali Ameti me shum Shqiptar tier por ni Lider Maqedon Zoran Zaev asht mundue te dihmoj por edhe aj u lendue ne kok. Shteti maqedon po i quen huligana me maska ci ju u sulmuen ata ja policija e shtetit te drejtua nga Presidenti. Nuk asht e para her ci shteti maqedon po perdor dhun ne Popullin Shqiptar qysh ne vitin 2001 gjith mon po vrasin e masakrojn po burgosin njerzit e pa fajshim po rrahin fmi gra e pleq. Kur ish Talant Xhaferi minister i mrojtes Shqiptart kishin ma shum dhun e rrahje i sulmuen studentat para stacionit te Furgona rrehen fmi per spital ni djalosh 13 vjecar Ramazan Iseni dy vajza ka 15 vjecare ni djalosh 14 vjecar Zef lush Marku. E vetmja sen ci na shpeton ne Shqiptarve asht Bashkimi Kombtar