Berishaj: LDSH ruan votrën

Qytetarë të nderuar,

Është e zakonshme që në vlugun e fushatave parazgjedhore, sidomos në ambiente ku tradita politike është modeste siç është rasti ynë, kryesisht për shkak të frikës nga rivalet, subjekte të caktuara politike të mos respektojnë rregullat korrekte të “lojës”.

Në këtë mënyrë, në vend që të angazhohen për shpalosjen e programeve të veta dhe alternativave për zgjidhjen e problemeve të shumta që i rëndojnë qytetarët, e me këtë të ofrojnë moduse të realizueshme të bashkëpunimit në baza programore-pas zgjedhjeve, mangësitë e veta të potencialit për veprim politik kërkojnë që t’i kompensojnë në reagime animoze, trillime, shpifje dhe denigrime të partive simotra. Kjo energji e shpenzuar kot nuk shkon në favor të atyre që e praktikojnë metodën e denigrimit të rivaleve politikë, duke besuar se nga kjo përfitojnë. Përkundrazi, konsiderojmë se e tëra shkon në “mullirin” e atyre subjekteve politike që hyjnë në garë – jo për të përfituar Malësia dhe banorët e saj, por për të siguruar dominimin e atyre strukturave që Malësinë e shfrytëzojnë për margjinalizimin dhe tjetërsimin e banorëve të saj që vërtet e  duan.

Përvoja jonë me funksionimin e komunës urbane është dëshmia më e mirë se cilat janë objektivat e një projekti politik të quajtur komunë urbane, apo – neser – komunë e pavarur. E manaxhuar nga logjika politike e atyre që vazhdojnë të ruajnë dhe thellojnë paragjykime ndaj gjithë atyre që flasin,mësojnë dhe përpiqën që të ruajnë dhe avansojnë veçoritë etnokulturore shqiptare, vështirë se do të përfitojë ndonjë subjekt politik me këto premisa.

Të gjitha zgjedhjet janë të rëndësishme, sfiduese dhe joshëse  për të përfituar sa më shumë nga besimi i elektoratit. Ato, të gjithë i përjetojmë si barometer të kuptimit të ruatjes së kontinuitetit në skenën politike, ose për ndonjë korrigjim apo reformim programor. Mirëpo, duhet nënvizuar se zgjedhjet e këtij viti në Malësi dhe për Malësinë janë teper të veçanta. Forcat politike që garojnë për të merituar dhe arsyetuar votën e malësorëve, që japin premtime të mëdha për të kënaqur pritshmëritë e tyre duke shpalosur programe partiake që janë në harmoni me interesat e vëndit dhe banorëve të Malësisë, duhet t’i kthehen vetvetes, specifikave të veta programore, mekanizmave të jetësimit të tyre, respektimit të ndërsjellë të garuesëve të tjerë dhe vullnetit të bashkëpunimit korrekt për të siguruar dominimin politik.

Lidhja Demokratike Shqiptare (LDSH), është parti e re formalisht në moshë por jo pa traditë. Ne jemi si vëllai që pas krahishtimit të familjes, në frymën e traditës së Malësisë,  e trashëgon votrën. Pra, jo vetem votrën si metaforë simbolike të lashtësisë, por votrën si sinonim të vendit ku sumblimohen të gjitha vlerat e traditës. Ne e marrim përsipër dhe na bën nder që tradita 30-vjeçare ka shtresuar edhe përvoja, edhe sfida, edhe përpekje të sinqerta për të afirmuar gjithë atë që na bën të veçantë si popull, si gjuhë, si kulturë, si traditë…

Ne politikën nuk e përjetojmë as që na shkon ndermend që të verbohemi nga premtimet për poste, statuse të privilegjuara në struktura udhëheqëse shtetërore, qofshin ato krejt politike apo byrokratike.  Ne, edhe ata dhe të tjerët siç është puna e tyre i kuptojmë, por nuk i arsyetojmë nëse bëhen për përfitime përsonale dhe në kurrizin e votuesve. Orientimet tona programore nuk na lëjojnë që të hyjmë në pazare ku përfitojnë individë, ndërsa votuesit mbesin të zhgënjyer.

Votues të nderuar, ne duam të rritemi me përkrahjen dhe besimin tuaj. Ne kërkojmë të na besoni se vizioni ynë i avansimit të veçorive dhe vlerave kombëtare, është rruga më e drejtë. Ne, me ndihmën tuaj do të rritemi, mirëpo, rritën tonë duhet ta kuptoni si fuqizim e jo si tjëtërsim nga simbolika e të qenit TRASHËGIMTAR nën çatinë e shtëpisë ku u ushqye tradita, kultura dhe vlera.

Të nderuar votues të Malësisë, me numrin 2 fillon procesi i ndryshimeve, prandaj votoni me GUXIM për Malësinë që e duam.

 Me respekt, Vasel Berishaj – Lidhja Demokratike Shqiptare

 

Tags: , ,
 • RodRopit

  cka flet more. nuk ka parti shqiptare ci ka sulmua partit shqiptare sa kjo partia jote vaselo.
  por paske nis edhe ti me rrah politik alla nikoll c.

 • Majet e Sukes

  Se sa do te kete Vasel Berishaj sukses ne politike nuk e di, por nje gje eshte e sigurte, sikur te kishte shikua interesin e perfitime, LDSH do te ishte partia e fundit qe do te kishte zgjedhe. Do te ishte me DPS, UDSH apo edhe me ASH.
  Intelektual, familje e ngritur e kombtare, njeri politkisht i paster si loti.
  Suksese!

  • Shpres koti

   Te gjith ishin te paster kure filluen. Por ne kerkojm veprim nga ata te cilve u japim besimin. Nuk arrihen frytet tue sha gjith rivalet sikur bajn disa.

   • Majet e Sukes

    Dhe cili kje mesazhi yt pash zoten? Cfar veprimit po lyp nga njerzit qe sot jan fut ne politik?

    • Shpres koti

     Noshta nuk i ke lexue komentet me vemendje. Veprime po lypim natyrisht se kjo nuk asht nje sfilate mode e per me veprue i votojm. Per mungese veprimi dhe neglizhenc pata vrejtje per partine ne te cilen jane kych, besoj se kjo nuk asht e panjohur as per ty.

 • Vota

  Shpalosni para qytetarëve të Malësisë ndonjë programin, nëse keni, e jo mirreni me patriotizëmin folkloriko-filozofikë. Pretendon të mirresh më problematikën e malësorëve në fusha të ndryshme të saj. As një send se fole për problemet e shumta të Malësisë dhe çlanin se si mëndon t’i zgjedhish ato. Këtë votuesi malësore dëshiron ta ndëgjojë nga ju. A keni ju program?

 • Kosove Rexha Bala

  Partia e IQ-se, ASH-se dhe UDSH-se kane nje kinoteater te perbashket me vecori identike tradhtare gjithesesi, me marke te huaj qe perpiqen t’ua hedhin malesoreve e te nxjerrin pozita e perfitime per vete me marifete. Shkojne pas bishtit te DPS-it dhe mblidhen lemsh ne guasken e saj duke mbajtur te fshehta e te paqarta qe eshte e veshtire per malsorin tua zbuloi e kuptoi. Keta qelbanike jane vu ne parmende te Malit Zi dhe jane duke lene mbresa, braza e gjurme hijezeza ne Malesine e Madhe. Keta jane mercenare ogurzi te pushtueseve malazez, qe kalojne shkalle-shkalle neper disa faza si metamorfoza e bretkoses. Gjergj Paloka Camaj, Vasel Sinishtaj, Marash Dukaj, Nik Gjeloshaj, Dukoviqi, Fadili dreqi e i biri, jane duke mbrojtur interesat e Malit Zi, si qeni melcite. Dhe deri diku me finokeri perpiqen ta mbajne sekret servilizmin ndaj shkjaut, por, nuk hyne minarja ne thes more! nuk mund te fshihet nje e vertete qe duket sheshit. Keta miopa qe shkojne miras njeni me tjetrin tentojne ta shtypin, shtrydhin e mbyllin Malesine me “katanac” malazez per ta mbajte te fshehur e te padukshme nen shkja, por i ndrypte mortja se na e kane pru qumeshtin e nenes ne maje te hundes.

 • Samirja

  Nuk e di se cfare do te jete performanca politike e Vaselit, meqe ma heret nuk asht sprovua ne politike, por une nga ky njeri pres shume. Ai vet thot se nuk don me llan premtime, por ne sinqeritetin e tij nuk mujm me dyshua. E kam pas arsimtar en Dinoshe dhe me pergjegjsi ju thom se asht model i puntorit te arsimit. I ndergjegjshem, i pregaditun, pedant, i perkushtuem dhe mbi te gjitha – intelektual i vertet. Fundi, a nuk po deshmojne edhe paraqitjet e tij? Mundemi me ja pas inad, por ket gjuhe, ket stil dhe ket nivel deri sot nuk e kam lexua prej asnjarit. Sukses profesori im ma i miri.

  • Shpres koti

   Kurrkush nuk po ja mohon Vaselit keto virtyte, por partija ne te cilen kenka kych, perpos fjave, tjetr per Malesi ska ba ne gjitha kto vite. Thoni nuk don me dhan premtime, po pse pra ban fushate? Pa premtime pse kishin njerzit me ja dhane voten? Premtimet nuk jan mbajte vertet, por pra e me me votue per “sy te bukur”? Njerzit jan gi me patriotizem te rrejshem, bile me te drejt i quejn patriotat elektronik. Malesija ka plot e perplot nevoja qe pret te punoj dikush per to, e jo vetem te rrahi gjoksin per reklame. Kto nuk i thom per Vaselin por per “ata” tjeret

   • Lule bora

    Nese don me votua per tbamat, ater voto DPSin se ata qe jan ne opozit nuk mujn met ndertua asfallt.

    • Shpres koti

     Po mire pra Lule pse po votuekemi? Nuk mungon vetem asfalti, lista asht teper e gjate per ti numrue mungesat.

 • Halili

  Nuk e di kush je ti Zotni qe po ia fut kot, por une e di shume mire qe Vaselit i asht ofrua vendi i drejtorit ne shkolle te Dinoshes dhe e ka refuzua. Pse, a ta merr mendja? Sepse nuk deshironte qe te identifikohej si i DPS-it. Kete e din dhe munen me ta deshmua te gjith antart e kolektivit te ksaj shkolle. Pra, kadal mos te gjykojm njerin para se ta ken krye vepren.