Shoqatat “Malësia e Madhe” nga New York dhe Detroit: Votoni vetëm partitë shqiptare

Diaspora malësore në SHBA po e përcjell me kujdes dhe interesim të veçantë fushatën parazgjedhore për zgjedhjet lokale në Malësi, të cilat do të mbahen më 26 të këtij muaji. Të vetëdijshëm për rëndësinë e këtyre zgjedhjeve, e shohim të arsyeshme që të reagojmë ndaj një shtrese të klasës politike në Malësi, e cila prej rënies së sistemitmonist, pandërprerë mbron interesat e partisë (DPS-it), gjegjësisht koalicionit në pushtet, duke anashkaluar interesat e Malësisë sonë dheinteresat kombëtare të shqiptareve në përgjithësi në këtë vend. Qëllimii programuar i kësaj politike është i qartë- të fshijë nga kujtesa e malësorëve të kaluarën e lavdishme të këtij populli, të pushtojë të tashmen dhe të tjetërsojë të ardhmen e vendlindjes sonë të dashur. Kjo politikë, e dirigjuar nga pushteti e zbatuar nga persona më të urryer të Malësisë, pa vetëdije e ndjenja kombëtare, nxit vetëm kaos me pasoja tepër negative e të dëmshme në të gjitha fushat e jetës shoqërore të Malësisë. Pushteti aktual në Mal të Zi ka trashëguar politikën nga sistemi monist, që vazhdon të praktikohet vetëm në trojet etnike shqiptare. Njësoj si edhe në kohën e diktaturës komuniste, zbatuesit e kësaj politike të ndyrë janë dora e zgjatur e partisë ne pushtet, grupi i të “dëgjueshmëve” (poslušni) dhe i të “përshtatshmëve” (podobni), siç i quanin dhe i quajnë edhe sot e kësaj dite këta tipa njerëzish pakurriz dhe kokëbosh, persona të cilët për interesa personale,shqelmojnë çdo interes dhe vlerë kombëtare. Besojmë se këtë e kanë tëqartë të gjithë malësorët tanë, andaj u bëjmë thirrje qe t’i injorojnë këta servilë të pushtetit, të zhveshur plotësisht nga ndjenjat kombëtare, të cilët decenie me radhë, për përfitime personale, shkelën mbi çdo gjë që frymon shqip. U bëjmë apel malësorëve që me votën e tyre, në zgjedhjet e ardhshme lokale, njëherë e përgjithmonë t’I ndëshkojnë këta njerëz dhe t’i largojnë këto re të zeza nga qielli iMalësisë, të cilat me decenie të tëra i kanë penguar rrezet e diellit që të depërtojnë dhe të shndrisin vendlindjen tonë të dashur.Komiko-tragjike janë mashtrimet e pushtetit dhe veglave te tyre, të cilët gjatë fushatave parazgjedhore, me makineri të ndryshme e gënjeshtra të paskrupullta vërsulen mbi tokat e Malësisë, duke premtuar dhe u zotuar se do ta meremetojnë infrastrukturën e saj, por sa përfundojnë zgjedhjet nuk shihen më aty. Kjo behet vetëm për qëllime të qarta politike, për të fituar votat dhe njëkohësisht për të poshtëruar dhe përulur elektoratin shqiptar. Është evidente se pas çdo zgjedhjeve te niveleve të ndryshme, Malësia lihet pas dore dhe injorohet përfaqësimi proporcional i malësorëve në organet e administratës shtetërore të shërbimeve publike apo të administratës së qeverisjes lokale. Pushteti dëshiron të defaktorizojë shqiptarët, t’I mbajë jashtë inkuadrimit të tyre në institucionet shtetërore dhe për t’i realizuar këto qëllime, favorizon karvanin besnik të tij, që nuk ia do të mirën Malësisë as interesave të saj. Pushteti me satelitet e vet e bën këtë me qëllime të caktuara dhe si pasojë e kësaj politike dhe kësaj padrejtësie, lindin papunësia, varfëria dhe emigrimi i të rinjve malësorë.Rruga më e sigurt për të tejkaluar këto sfida mbetet shpresa tek partitë politike shqiptare se do t’i përmbahen marrëveshjes së nënshkruar në praninë e përfaqësuesve të shtetit amë që pas zgjedhjeve do të veprojnë se bashku. Garancia më e siguretë për tu jetësuar kjo marrëveshtje do të ishte që partitë tona gjatë fushatës parazgjedhore të mbajnë pergjegjësi për veprmiet e tyre, të jenë të sinqerta ndaj njëra tjetrës dhe vazhdimishtë të qëndrojnë afër qytetarëve të Malësisë. Diaspora trajton partitë politike shqiptare të barabarta pa favorizuar ndonjëren nga ato. Shfrytëzojmë rastin te cekim se Diaspora nuk do të mirëpresë në rast se ndonjë parti nënshkruese ndërkohë ose pas zgjedhjeve, për çfarëdo arsyeje, do te braktisë marrëveshjen dhe eventualisht do të hyjë në koalicion me DPS-in ose ndonjë pareti joshqiptare. Ne shpresojmë po ashtu se populli bujar e fisnik i Malësisë kësaj here, me votën e vet, do te gjykoj drejte dhe njëherë e përgjithmonë do largojë nga trevat tona partitë e huaja dhe shërbëtorët e tyre.

Shoqatat “Malësia e Madhe”  nga New York  dhe Detroit

Tags: ,
 • Kosove Rexha Bala

  Votoni per parti shqiptare qe ruajne rregullat e miresjelljes me Malin e Zi. Votoni per ato parti shqiptare qe ia kushtojne jeten “bashkimit”me Malin e Zi. Votoni per ato parti shqiptare qe jane vegla me dy tela e ndjekin verbas udhezimet e Podgorices. Votoni per ato parti shqiptare qe duan vetem fqinesi te mire me Shqiperine. Votoni per ato parti shqiptare qe e durojne te keqen pa bere ze, e qe u ka hy vetja ne qejf e per te cilet DPS-i eshte me rendesi te dores se pare. Votoni per ato parti shqiptare qe e terheqin karrocen e Malit te Zi pa veshtiresi. Votoni per ato parti shqiptare qe bejne sakrifica per te fituar DPS-i. Votoni per ato parti shqiptare qe behen ure e balte para shkjaut. Votoni per ato parti shqiptare qe me paturpsi jane bere servila e shpirtevegjel, jane bere shqiptaroviqa te ndyre e te ulte e batakxhi. Votoni per ato parti shqiptare te errta e te paqarta, iluzive e te turbullta, qe vdesin me samar te Malit Zi ne kurriz. Votoni per Alabaket e Tuzit dhe boshnjaket, armiqet e Malesise se Madhe. Votoni per cipeplasurit e paturpshem me gjak qeni qe jetojne me dallavere e spekulime verberuese,
  me nje servilizem te ulte, me fryme te cofte per Malesine.

 • Shqiptari

  Si more prap me deklarat shterp.
  Po ju ne fillim te shkrimit po I kundershtoni aleatet e DPS-it, e qe jane UDSh e ASh e ne fund thoni se I perkrahni te gjithe njilloj.
  Me kto mend e marra te miat, duket se edhe ju po frigohij me I kundershtua kta klyshat e DPS-it.
  Duke perkrahur aleatet e pushtetit Ju jeni ka perkrahni drejte per drejt DPS-in.
  Ku mbeti ajo pike e rregullores se Shoqates Malesia e Madhe nga Detroiti qe thote se “nuke do te bashkepunojme ase perkrahim individet, shoqatat apo partit politike qe bashkepunojn me sllavet”
  Mose u frigoni he burrat e dheut dhe lenij anet inatet personale e perkrahni ate parti qe meriton te perkrahet, e ajo eshte LDSh.

  • arti

   Malesis nuk i duhen percasit si cifti yt o shqiptar both me aso prrallash. Kta po thrrasin per bashkimin e pertive tona e ti per ckatrrim e tyne. Ja lumsha disapora jon.

   • Shqiptari

    O Arti
    Pasha besen nuk e done ti bashkimin ma teper se vet, pore si duket ka nji dallim ne mes bashkimin qe ti po kerrkon dhe atij qe une deshiroj.
    Ti si duket po kerrkon qe edhe LDSh te hyje ne valle me DPS si keto dy partit tjera, kurse une do deshiroja qe te bashkohen si opozit e pushtetit, e kjo nuk ka gjasa se do bahet.
    UDSh dhe ASh Kane punsuar individ jo si parti shqiptare, pore si alert te pushtetit.
    Ket e deshmuan edhe me voten e tyre per ruajtjen e qeveris.
    E kuptoj se duhet me punua per me mbijetuar pore mendoj se ma shume do te arrihej sikur te ishin partit shqiptare te organizuara ne opozit.
    Vetem LDSh meriton voten e Malsis ket here.
    Mbetehi me shendet

 • Malsia

  Ky shkrim u kallxuaka gogolave te pds hakun. Leter shum e fuqishme. lidrave tan ishalla ja cil vesht pak dhe e ndigjojn

 • diaspora

  Citoj:
  “reagojmë ndaj një shtrese të klasës politike në Malësi, e cila prej rënies së sistemitmonist, pandërprerë mbron interesat e partisë
  (DPS-it), gjegjësisht koalicionit në pushtet” – a e dini ju se pjese e koalicionit ne pushtet jane edhe 2 partite shqiptare qe jane pjesmarrse ne keto zgjedhje?

  “Pushteti aktual në Mal të Zi ka trashëguar politikën nga sistemi monist, që vazhdon të praktikohet vetëm në trojet etnike shqiptare” –
  perseri, pushteti aktual.

  “grupi i të “dëgjueshmëve” (poslušni) dhe i të “përshtatshmëve” (podobni) “ – (lexohet-kuptohet) te degjueshmit jane antart e DPS-se nga Malsia, ndersa te pershtatshmit jane partit shqiptare qe jane ne koalicion me DPS.

  “ andaj u bëjmë thirrje qe t’i injorojnë këta servilë të pushtetit” – ne sherbim mund te jen antart e DPSit , kurse servil mund te jene
  vetem ata te pershtatshmit.

  “Komiko-tragjike janë mashtrimet e pushtetit dhe veglave te tyre, të cilët gjatë fushatave parazgjedhore”, vegla te pushtetit mund te quhen vec subjektet e vogla qe jane pjes e atij pushtetit.

  Dhe nga ktu deklarata ndryshon komplet. Kerkohet vota per partit shqiptare si te barabarta.

  Kete deklarat mund ta ket shkrua vec dikush qe nuk e ka idene dhe eshte krejtsisht i painformuar me realitetin ne Malesi ose dikush qe nuk eshte ne vete.

  Me vjen shum keq qe shoqatat tona ne SHBA cdo vit e me shume ngjajne ne grupe te paorganizuara, te painformuara, te ckoordinume dhe pa qendrime te qarta.

  • realiteti

   Nuk ju kuptoje juve disa komentuesve ketu serjozishte ju them, po si kini prit ju qe mergata te dalin dhe te ju percajn edhe ma zi se jeni te percar dhe te ju thone, votoni vetem kyt apo ate parti, kyt apo ate individ..po jo more jo kjo nuk esht ne rregudhe..Mergata gjithmon ka thirrur vetem per bashkim te spektrit politik ne Malesi, cdo vot qe ta merrni nga DPS dhe e sjedhni ne parti shqiptare esht e miresardhur eshte nje plus..Nese pritni se mergata ka me perkrah vetem nje parti te vetme dhe ato tjerat do ti shajne dhe menjanojn jeni gabim, mendoni pak sikur edhe diaspora te merrte vetem nje krahe ateher cka u ba..Ne apelojm qarte dhe shkurt votoni shqip, pra vetem e vetem per partit shqiptare dhe perfaqesuesit e tyre, e mbas votave merrnju vesh kushe ka me pas ma shume delgat(keshilltare) ne parlamentin e Tuzit, nese me ndihmen e Zotit e fitoni shumicen, se nese mbeteni ne pakic sju duhet gja..Fitore per kualicjonin e partive shqiptare, ata qe thon ndryshe jan te damshem, un spo them se ju smund te votoni edhe per UDSH, LDSH apo ALTERNATIVEN, por ne funde te fundit ato mbas zgjedhjeve do te punojn se bashku se paku ashtu kemi marre veshe se asht arrite nje fare marreveshje e tidhe..por prap po them me shpres se do te fitojn 17 keshilltare..

 • Bashkimi

  Për “analistin” e pa informuer dhe të pashkolluar!
  Sa për informimin tënd, këtë bashkim e ka inicuar Diaspora dhe e ka realizuar shteti amë. Nuk ashtë arrit maksimumi i kësaj nismërie që të bashkohen para zgjedhjeve siç ishte dëshira por shpresohet se kjo të relizohet mbasë zgjedhjeve. A do’t ndodhë bashkimi mbas zgjedhjeve se dimë. Çdo gjë që ke “analizuar” nuk përputhet aspak me qëndrimet e Diasporës dhe shtetit amë sa i përket kësaj çeshtje. Shteti amë të gjitha partitë tona i ka barazuar, kurse ti po na dashke me i shpartalluar. Nuk ke nevoj se dhe ashtu both për “dreq” janë dhe s’ke nevoj ta luash rolin e DPSit nga diaspora se kem mjaftë si ti. Kjo letër, siç e ka kuptua gjithkush, përmban tri gjëra; qorton ithtarët dhe mbajtësit e listës së DPSit, banë thirrje malësorëve që të votojnë partitë shqiptare dhe porositë partitë tona që t’i përmbahen marrveshjes së nënshkruar.
  Ashtë karakteristike se ky fenomen ashtë i theksuar fatkeqësisht te disa malësorë, se poqëse nuk janë pjesëtar të ndonjë nismërie, iniciativë apo takimi nuk e pranojnë atë aktivitet, siç ashtë fjala te rasti konkret.

 • arti

  Kame dy vrejtje per diasporen, pse nuk u organizuat edhe ju qe te merrni pjese ne keto zgjedhje dhe perse nuk e ndihmuat materialisht fushaten parazgjedhore? Deklaraten e keni pas te bukur te qarte dhe te paster si loti. Rrnoshi sa malet!

 • Fondi Humanitar Malesia NY

  Respekt per Shoqaten E Detroitit.

 • Fondi humanitar Malesia NY

  Un nuk mendoj seshoqatave u shkon fjala ne keto pune. Ato kane pune noll me vetvetin sidomos ajo e Nju Jorkut qe e kontrollojne 3 a 4 vete tue nejt me tfurq ne duar.Nese do tu hapej dera aktivisteve nga trevat tjera, keta pengmarresa do te mbetshin si karagega.Shoqata e Detroitit ashte ma e hapun dhe ma serioze.

 • Fejsbuku

  Shikoni dyftyresine e kryetarit te Shoqates Malesia e Madhe ne Nju Jork.
  Ne faqen facebook ai u ban like te gjithe pjesetareve te listes se Alternatives Shqiptare dhe askujt nga Lidhja Demokratike Shqiptare, kurse ketu ban kushtrimin per te votuar partit shqiptare. I njejt edhe ky me aletet e Millit.
  Tyrp e faqe e zeze.

  • Nibiru

   Mjafton te shohesh lidhjet familjare te personit ne fjale me njerin nder eksponentet e shquar te DPS-se (lidhje te cilen e ushqen e miremban me kujdesin me te madh) per te konstatuar se per person te cilit kaliber behet fjale.
   Por, le te mos merrena me persona. Po merrena pak me dukuri:
   Diaspora jone fort e nderuar gjate krejt vitit zëshem brohorit duke iu kundervëne cdo lloj bashkepunimi (qofte te individeve qofte te partive tona nacionale) me DPS-ne, te pakten deklarativisht. E tani cfare ndodhe?
   Po e njejta kjo diaspore, po te njejtit keta njerez e vendosin shenjen e barazimit ndermjet atyre qe jane pjese e bashkepunimit dhe koalicionit QEVERITAR me DPS-ne, dhe atyre qe aq sa munden e sa dijne mundohen te ruajne dhe ta ngrisin zerin opozitar ne Malesi!
   Prandaj, sic duket qartazi, eshte e kote te mundohemi tutje te bejme opoziten dhe te luftojme per ndryshime, pasi edhe Diaspora jone fort e nderuar, tashme na sugjeron qe te gjithe sic jemi, nje per nje, te shkrihemi ne ‘trenin’ e madh e gllaberues te DPS-se !! Nje BRAVO e forte per kokat e ‘ndritura’ qe i ka Diaspora jone!
   Ps: me kete shkrim nuk dua te them qe ne ne Malesi jemi me te mire, sepse ‘mielli i te njejtit thes’ jemi, por nga Diaspora prisja me shume, i bindur se shpirti i tyre opozitar nuk do t’i lejoje te na bejne sugjerime te ketilla.

 • Malcori

  LDSH, leni sulmet se kini nise me me ba me nerva e drua po u qylise teper keq. Po a e shifni listen tuaj se ska kapacitet as me regullua nji ditar barche e jo me rregullua gja ne Malesi. Leni pollavrat se skini gja perfill.

 • Fejsbuku

  E po prandaj kjo quhet dyftyresi ose hipokrizi o Bashkim.
  Thuaje keshtu e vepro ashtu nuk ashte tipar burrash as grashe.