Klement Camaj: Gabove Prëlë

 

Per hir të vërtetës, dhe për hir të shoqërisë që kam menduar se e kam pas me Prelën Ujkaj, por edhe për faktin se më përfshinë në shkrimin e vet, nuk mund të heshti në shpifjet e tij të publikueme nëpër rrjeta sociale, nën titullin  “Nuk deshtën bashkpunim, dështuan politikisht”, por po i kundëpergjigjem me fakte qe edhe ai vet i din; por ndoshta interesi dhe xhepi ia mjegullosën pamjën.

Gjate zgjedhjeve te 2016, ai, dhe unë ishim ndër të parët që ishim kundër cilit do lloj koalicionit me PDS, edhe pse kishim shum e shum kercenime, madje edhe me vdekje, kur edhe ai ishte prezent. Ishte prezent edhe aty ku lojërat, shpifjet dhe strategjitë e PDS, bashk me koalicionet shqiptare, ishin sul ndaj nesh, por duket se “i paska harruar”. Brohorsite me gjithë zëri që kishte, “jo, ne kurr me ata; nese shkojmë me ata, unë i pari iki nga Lidhja”. Ishte aty kur shantazhet dukeshin të pa fund, kur natën e fundit të Komisionit zgjedhor erdhi duke me dhanë mbështetje morale për qendrimet dhe kembugljen time; kur u falsifikua nenshkrimi, ku i pari pa asnjë farë dyshimit shprehi se ky nuk është nënshkrimi i Nikollës. Ishte aty edhe për të në siguruar se  “më parë shkon me dreqin e mallkuar ne koalicion se me PDS-në, dhe me këto, të ashtuquajturat, koalicionet shqiptare”. Ishte aty, kur na percjellnin makinat dhe merrshim mesazha dhe telefonata kerrceneues, dhe ishte gjoja i fort; por çka ndolli? Ku ta shkelën bishtin!? Cili qe interesi!?

E sa për rini, aty ishe edhe ti, kur fushatën e kemi udhëhequr ne, fushatën e udhëhequr me më së paku 20 persona të ri, të gjithë nën moshën 30 vjeçare. Të ri e të reja, me guxim e me zemër te pastër; por si duket, gjithkund, një dele e zeze ekziston. Ata të ri e të reja, edhe sot janë aty, me të njëjtin guxim, pa u tundur fare, por ajo delja e zeze, iku me delet e tjera të zeza; iku mbas interesit personal, e jo interesit të Malësisë. Dhe prej andej shpif e fyen njerëzit që deri dje betohej me ta! E lavdëron ata që i shante deri dje!

Është e vertet se disa njerëz ndërrojnë ideologji, ndoshta për shkak te pjekurisë, apo aryse tjera, këtë e kuptoj, por kjo nuk mund te ndodh mbrenda 1 muaj që ndërrohen tri parti, vetëm aty ku ka imoralitet e paftyrësi.

Per hir të së vërtetës, më poshtë po e publikoj komunikimin që patëm dhe që dëshmon këtë paftyrësi. Të shohë se çfar ka thënë për këta lidera e për atë parti, që sot me “zemër” e me “shpirt patriot”, është me ta. Edhe pse, para pak ditësh deklaroi se kurr s’do të hyp në trenin e Tarzanit (ASH-së), ai me paturpësi hypi dhe u vu në shërbim; me mashtrime, me shpifje e kurdisje, me qëllim të përbaltjes së atyre që i bënë emër.

Si perfudim, t’u thuash jo ofertave dhe perfitimeve personal për hir të mirës së Malësisë dhe per Malësinë që e duam, duhet #guxim, guxim që ti nuk e kishe, nuk e ke dhe si duket, nuk do ta kesh kurrë.

P.S

Forma më e dobët e çdo argumenti është ad hominem!

K.R Camaj

Magjister I Gjeopoltikes, Territorit dhe Sigurimit.
King’s College London

Tags: , , , , ,
 • realiteti

  E cuditshme dhe e pakuptimte se cfar po bahet ne malesin ton ne mes te ketyre partive dhe kandidateve..Deri dje shoket ma te mir..biles thone ne “thojza”se edhe jeten do ta kishin dhane per njani tjetrin e tani dalin e shahen ne internete..se di pse na Malsoret kenkemi kaq te nemun, per njani tjetrin spo lam gja pa ba,,duke sha,fye e cpif sikut te ishim Kuc e Kelmende..Na se kemi lan nje njeri te mir pa e sha e pa u shpife,,athoni te gjith jemi te keqi..jo se besoj kurren e kurres..kemi sha edhe Profesor Gjergj Dakun Gjokaj..Gjeneralin Tom Bersihen,Profesor Zef Camaj..Dr Luken,Fran Camaj..Gjergj Berishaj, Zef Kalaj e shum e shum deri te te tanishmit..Maliq e Vasel,e Nikolle,e Fadil..e Xhemal Nike, e Prel e Gjergjushe e secilin me rradhe..???!!!!!! keshtu bahet edhe ne mergim e njajta gja..pse keshtu..deri kur keshtu..ne ngaterrohemi e Malzezet dhe DPS fiton..pra ju mir e dini se nga keto ngaterresa ka vetm nje fitimtar ARMIKU SHKJA..GOSPODARI..
  Ju e keni hutua edhe elektoratin shqiptar ne Malesi..megjithese un apeloj qe megjithate me cdo kushte duhet qe voten tua japin partive shqiptare..vetem atyre dhe askujt tjeter..megjithe te gjitha keto gabim dhe zamka ne mes vedit..thote nje fjal e popullit i veti ka shkon te rrezon..kurse ka vjen te con..pra ta jep doren le te shpresojm se ashtu do te behet..Ndoshta nga thanja se cdo e keqe e ka nga nje te mir mbrapa..ashtu edhe ne te shpresojm se per inad te shkjaut, dhe DPS-istave..do te votoni vetem shqip..qe kjo komun te ket nje parlament me shumicen shqiptare..nese edhe keso heret nuk e marrim besa von ma kemi me pas rastin..ju lutem bani dicka per ate Malesi te ngrat..dhe leni per keto 15 dite sa ju kan mbetur dhe delni vetem me nje mesazhe paqe e bashkimi..dhe nese fitoni ateher edhe syt nxjerrnjani njani tjetrit pore jo keso prradhashe une te japi betimin qe” VDES PER TY” po te jete nevoja dhe tani thika mas shpine njeni tjetrit..Vetem bashkimi e shpeton Malesin..te ndar do te shkojm ne humner..dhe nje dite do te pyeten cilet ishin ata apo ato qe e humben Malesin kur paten rastin ta nxierrin mga kjo situate..Fishta i madhe ka pas thane..per inati te dreqit dhe te shqiptareve vet zoti do ta bajne Shqipnin..ndoshta kjo do te ndollin edhe me neve ne Malesi..

 • dod

  nuk asht dasht me ardh deri ktu, por Prela e ka lyp. Deri dje ka hager buk bashk me kta qe sot po i shan. Pse ka dal ne parti tjeter krejt ok, por valla jo ashtu sic po ban

 • Zog

  njerz me 100 ftyra

 • georgeny

  E more Prel, cka i bane vetit?!

  • “Xerro”

   Asisen, vech i ka pru disa te verteta

 • RodRopit

  kshtu bani ju e? a vec i fotografoni mesazhet apor edhe incizoni antart tuaj cka flasin.
  Ci me ba me ke nevoja ma von me i baltos ifije.
  vec ai ci a naiv se kto metoda dihet kush i perdor … spo ja permes emnin

  • Mix2mix

   Me sa di une, mesazhet nuk kane nevoje qe te fotografohen per tu ruajtur. Ato mbesin ne listen e mesazheve, pervec nese fshihen.
   Me sa po shoh une, ky djali nuk i paska fshire keto mesazhe, dhe mire paska bere qe nuk i ka fshire, sepse tregojne se kush po shpife e kush po tregon te verteten ne kete rast! Sikur keto mesazhe t’iishin kurdisur apor montuar, atehere akuzat tua kishin pas vend more RodRopit! Por mesazhet jane autentike, te shkruara nga vete dora e Preles, dhe si te tilla jane fakt qe zbardhin te verteten!!

  • Gjuri

   Rodo, keto jane mesazhet prej pas ci ka dezertua preloci. e jo vec ne mesazhe por keto i ka shkrua edhe ne fejsbuk por i ka fshi sa ka hi te nika.