LDSH: Flamuri i “shtetit mik” gjithnjë pengon në Mal të Zi

Nuk kaloi as edhe një vit nga kritika publike që i patëm berë kreut të shtetit Shqiptar, për dekorimin e kryeministrit malazez, me Urdhërin e flamurit, dhe Mali i Zi përsëri “arrestoi” flamurin shqiptar. Aso kohe e arsyetuem kritikën tonë me faktin se shteti i Malit të Zi tri herë e kishte “arrestuar” flamurin shqiptar, vetem brenda një viti. Pasuen përkrahjet e metutjeshme ndaj Malit të Zi, por sjellja e vjetër e pushtetit malazez po vazhdon, sipas asaj se njohurës, “ujku qimen e ndërron por vesin jo”. E dikush hala po mendon se me niglezhencë mund t’i zgjidhim këto çështje. A thua se flamuri i “shtetit aq mik”, e qe është edhe i 5% të popullit të Malit të Zi, edhe sot, pas gjithë kësaj përkrahje që iu dha, me nenkryetarin e parlamentit, me aq sekretarë shteti, edhe me zevendes-kryepostier, duhet të jetë pengese në ngjarje të tilla sportive. Cila do të ishte thua sjellja e autoriteteve sikur aty të valvitej flamuri i Hungarisë apo SHBA-ve…? Apo, çka do të ndodhte, e si do të ndaheshin tifozat e Otrantit, apo Deçiqit, po të valvitnin të njejtin flamur në Nikshiq?! Me këso sjelljesh, Mali i Zi krijon atmosferë linçi dhe jotolerance. A thua aty ku na ndalohet flamuri mund të ndihemi të barabart, apo, çka është edhe më keq, a thua duhet të jemi pjesë e asaj qeveri që vazhdon të na diskriminojë!? Deri kur thua, duhet të mbetemi peng e niglezhencës!? Duhet perkujtuar këtu se e njëjta Federate që tani merr masa ndaj përdormit të flamurit shqiptar, nuk u dëgjua fare kur tifozat e Deçiqit u shanë nënën shqiptare futbollistëve të Prishtinës!

Natyrisht, si perfundim, gjithë përkrahja jonë për klubin Otrant dhe për bartesit e flamurit!
LDSH-#guxim

Tags: 
 • Kosove Rexha Bala

  Martin, Mali i Zi kerkon qe flamuri shqiptar te ngritet prane flamurit malazias prandaj, problemi eshte se ju doni me ngrite flamurin sollo, puro shqiptar pa flamurin e shtetit malazez prandaj ketu ndeshi ne mosmarrveshje me ta. I nderuari zoti, Gjeke Gjonlekaj deklaroi para disa diteve se “nuk shoh kurrgje te keqe qe te dy flamujt te valvisin krah per krah njenitjetrit, le te futurojne te dy shqiponjat bashe” shtoi zoti, Gjeke Gjonlekaj nga crnogorska kuqa ne New York

  • Nak

   ja paske fut kot shoko. nuk bahet fjal per institucione ku me ligj kerkohet flamuri shtetnor. kemi tbajm me perdorim personal.

   • Kosove Rexha Bala

    “Perdorimin personal” dhe “kremtimet personale”!!?. Me kete potere te madhe dhe zallahi na pate paralajmeruar, Ferhat Dinosha, me rastin e Pavarsise se Kosoves kur tha; Perdorimin e Flamurit dhe kremtimin e Pavarsise se Kosoves benje ne heshtje perbrenda katerqosheve te murit te banesave tuaja, e kurrsesi publikisht neper rruga, fshatra as qytete, qe mos te behemi element turbullues duke provokuar e prishur qetsine shoqerore malazeze”
    Keto kohet e fundit, asnje deklerat nga Vasel Sinishtaj!!!!!?
    mos valle ka hy ne pazar e po ben marreveshje me dikan. Te gjithe politikanet po marrin pune me rroga te majme; Gjergjusha, Nikica e Nikolla, Fadili, Muhameti Duka…., Dhjama,…..mos i luaj! u ka ardhe fati ke dera

    • Vepra

     Lajmroju ti KRB kur te veprosh per malsor te Malesise sa gjysa e Vaselit. Nuk mbrohen te drejtat e Malesise me fjale te kota e petrotizem ne fb, por tue u ba mire nevojtarve.

  • Enveri

   sipas atij ligji qe po e sanksionojne ate personin qe e pati flamurin ne stadion, mundet me ta sanksionua edhe nese ke veshun nje. majic me flamur shqiptar, tash si thua ti, a duhet ai person me i vesh 2 majica , njaren me flamur shqiptar e njaren me flamur malazez, apo thua ti mos me vesh majic me flamur sepse kenka
   kunderligjore? nuk di se ka edhe 1 shtet tjetrr ne evrop qe me ligj ta ndalon flamurin ne perdorim personal

 • Martin Uli

  Kosov R B (K Gj) Pershendetje Malazest nuk e duen hich Flamurin Kuq e Zi as pran tjetrit. As ne si Komb Shqiptar ci jemi ne trojet tona me mujt na zhdukin perte karpatve. Malazest vec i duen servilat.

  • realiteti

   O njerez te mir qe po debatoni ketu, po hupim kohen kote se sna dvet kush neve per asgja. Si POZITA si OPOZITA jan te dyja antishqiptare, ju e pate qe padin e ka shti gazeta cetnike DAN, pra ska ndolle qe nje gazet te bejn nje gje te tidhe, kjo tregon se ne jemi ne mes dy par shkijeve,, ata qe te vrasin haptas dhe ata qe te vrasin me melodina, por ne te vram se te vram jemi nga te dyja palet..Shteti Shqiptar po ashtu edhe Kosova pacin faqen e zez qe nuk marrin ndonje akte, ndonje note proteste kunder ketije shteti qe ne menyr te vazhdueshme diskriminone simbolet tona kombetare.

  • Kosove Rexha Bala

   Nuk kam argument. I have no bone to pick.

 • Martin Uli

  Pershendetje Realitet nuk kam fjal per te kundershtue eke pershkrue shum mir. Shkjau asht si qeni sa nuk i lypet Shqiptari gjue me ta qeni nuk te han ni ke cmej dhan me hager. Kosoves Malsort si lypen ma. Hic nuk e ngrisin zanin por deklarojn ci malazest ikem kojshi te mir Shteti Shqiptar kurr se ka ze per ne Ci jetojm nen mal te zi. Realitet as politikanat tan Malsor ci jan me DPS spo e zejn per popull hic vec per xhep Para disa vitesh pac menue ci Shteti Shqiptar ka mej kerkue drejtat tona se Malsort i pam Ambasadora ne Tiran por ata kerkuen ma shum drejta per 30 malazes ne Shqipni. Ne na lan mas doret ci jemi 60 mi Shqiptar pakurr far te nrejtash ne mal te zi. As Komun As te lir me value Flamurin as Krypore as Valdanos. Sna kan faj shkijet por liderat tan

  • NY-NY

   Teme shekullore por cdo here aktuale. Kush asht fajtor dhe kush asht gabim nuk po hy ne detaje. Per afersisht shifet puna.
   Realiteti – Gazeta nuk mund te ngreh padi.
   Martin Uli – Ti po i numron edhe “Zogjt e Malit” se ne mal te zi nuk jetojne 60 mije shqiptar.
   Mos harroni se “Shqiperia e NATOs” dhe “Kosova e Amerikes” nuk jane shtete te pa varuna! Ata vallzojne sipas muzikes dikujt tjeter, nuk po e “luajn” shoten!!!!