Kuvendi i Kosovës, rrëzoi Qeverinë Mustafa

 

 

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, i kanë dhënë mbështetje mocionit të opozitës për rrëzimin e Qeverisë Mustafa.

Me 78 vota për, 34 kundër dhe 3 abstenime, Kuvendi votoi mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Isa Mustafës të iniciuar nga NISMA, AAK dhe VV dhe të mëbshtetur nga 42 deputetë.

PDK, aleati qeverisës i LDK ishte  ai cili i ka dhënë goditjen përfundimtare Isa Mustafës, duke  e rrëzuar nga qeveria.

Pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë nga ana e deputetëve të Kosovës, tashmë edhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka nënshkruar dekretin për shpërbërjen e Kuvendit.

Kosova pritet që të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme brenda 30 ditësh.