Vasel Sinishtaj: Gjykata Kushtetuese mund të anulojë ligjin përmes të cilit Tuzi fiton statusin e komunës

Funksionari i Iniciativës Qytetare Vasel Sinishtaj thotë se mund të pritet nisma në Gjykatën Kushtetuese për anulimin e ligjit përmes të cilit Tuzi fiton statusin e komunës.

Ish deputeti Sinishtaj për malesia.org sqaroi se, “ajo që mund të pritet është pikërisht nisma e kujt të duash tek Gjykata Kushtetuese, ngase nga Ligji për Organizimin Territorial nuk e kanë fshi nenin i cili flet për nevojën e organizimit e referendumit.

Në anën tjetër kemi Zetën që ka sot të njëjtin status si Malësia e nesër mund të ngre dikush pyetjen e mos-barazisë para ligjit, dhe së fundi kah marsi apo prilli i 2018 kemi zgjedhjet lokale dhe presidenciale. Në ato lokale do votohet me të ashtuquajturën votë të dyfishtë, kryeqytet dhe komunë në kuadër të kryeqytetit, ndërsa zbatimi i ligjit thuhet se do shkoj nga shtatori i 2018. 90 ditë prej ditës së zbatimit Kryetari i shtetit duhet të shpallë zgjedhjet e reja për komunë të plotë e këta mendojnë se mund të kalojnë pa zgjedhje të reja për Podgoricën dhe ky do ti jepte përsëri mundësi një qytetari të rendomt për të iniciuar nismën tek Gjykata kushtetuese”, sqaron Sinishtaj.

Sinishtaj rikujton Ligjin për liritë dhe të drejtat e pakicave i cili u aprovua vetëm 20 ditë para referendumit për pavarësimin e Malit të Zi, por i cili më pas u anulua nga Gjykata Kushtetuese.

Njëzet ditë para referendumit për pavarësimin e shtetit, sjellën Ligjin për liritë dhe të drejtat e pakicave. Vetëm disa ditë pas pavarësimit, Gjykata Kushtetuese anuloi dy nenet më me rëndësi për ne shqiptarët. Në këtë moment vetëm dy gjyqtar kemi të pavarur, pesë të tjerët janë nën dirigjimin e DPS-së, ka thënë Sinishtaj.

Muajin e kaluar Qeveria ka aprovuar propozim-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për organizim territorial, i cili parasheh që Tuzi të marrë statusin e komunës së plotë. Ky ligj duhet të votohet në Parlamentin e Malit të Zi deri më 31 maj 2017, ndërsa aplikimi i tij nga 1 shtatori i vitit 2018.
Sipas këtij projekt-ligji, komuna do të arrihet pa organizimin e referendumit dhe disa tjera procedurave të parapara me ligjin për organizimin territorial.

Ky projekt-ligj ka lindur si rezultat i marrëveshjes në mes të koalicionit “Shqiptarët të Vendosur” (Forca-UDSH-ASH) me DPS-në për formimin e pushtetit qendrorë.

Ditë më parë, nënkryetari i Alternativës Shqiptare Nik Gjeloshaj për portalin tonë kishte thënë se fjalët që Gjykata Kushtetuese mund të anulojë vendimin, janë vetëm manipulime.

Tags: , , ,
 • GJOKa

  Kush dreqin din e don me na e sqarua ket pun???
  Ligji per organizimin teritorial kerkon organizimin e referendumit etj, e ndersa ktu thuhet se Qeveria ka aprovuar plotsim e ndryshim te atij ligji, por aty mbetet referendumi, ndersa Malsia shkon pa referendum??? Cka m. eshte kjo pun?
  Nese asht ba ndryshimi e plotsimi, dhe aty prap se prap kerkohet referendumi, ater Malsia nuk mundet me marr komunen pa refenredum.
  Dicka ktu asht ka berzihet?

  • NY-NY

   GJOKa – a tash e ke kuptue se dicka po perzihet. Me shekuj jane perzie punet ne dam te shqiptarve. Vaseli po done me shit mend se e njej ligjin. Qeveria, kushteta, etj. vetem e vetem me zvarrit punen. Vaseli asht nji nder manipulatoret ma te mdhenj qe ka pase Malesia.

   • Ksheva

    NY Vaseli ne jeten e tij politike asniher nuk e ka rrejt as manipulua Malsin, gjithmon e ka mbajt nji politik te ndershme dhe kurr nuk asht ul ne nivel te ult me kundershtart e tij politik.

 • RodRopit

  nika kapa tha edhe se nuk e pranon ci komuna me pas emnin tuz por vec malsi. kapa tha se kan me ja terrnua emat shkollave shqipe. kapa tha edhe se kan me pru ligjin per me perdor lirshem flamurin shqiptar. e shum rrena tjera ci i perdorin tash 2 mandate sa asht zorr e qorrt e pushtetit. por asisen nuk asht ba. vec jato poste politike.

  • tamin

   mir e ke, deri tash tana i kan shkrep por mos harro se neqoft se i dhez ksaj here tana harrohen.