LDSH, fton subjektet politike shqiptare për një qeverisje shqip


 

Lidhja Demokratike Shqiptare në kumtesën e sotme zbardhë qëndrimet e veta, lidhur me pohimet se nuk do të bashkëpunoj me subjketet e tjera poltike  shqiptare. Në kumtesë ajo shprehet e qartë se është për bashkëpunim me të vetmin kusht që të arrihet koncenzus për çështjet prioritare për Malësinë.

Më poshtë lexoni kumtesën e plotë nga Lidhja Demokratike Shqiptare: 

#guxim

Malësia e para në listë – i vetmi kusht për bisedime

Lidhja Demokratike Shqiptare, duke konfirmuar pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale të 26 nëntorit, për Kuvendin e Komunës së Tuzit, si komunë në kuadër të Kryeqytetit, shpreh gatishmëri për bisedime me subjektet e tjera shqiptare, me të vetmin kusht-që Malësia të jetë e para në listë. Ne, edhe në zgjedhjet e kaluara aspiruam bashkimin me këtë kusht, por pa sukses. Sot, nëse Malësinë vërtet e kemi prioritet, nuk guxojmë të mbetemi peng të raporteve të kaluara, e as të kalkulimeve të sotme. Pra, LDSH mbetet e përkushtuar kërkimit të rrugës më të favorshme që ka si objektiv që Tuzin ta administrojnë shqiptarët, dhe shpreson se do të lihen anash fjalët pa vend e veprimet sterile në terren, në mënyrë që kësaj çështje t’i qasemi me sinqeritetin dhe seriozitetin e merituar. Prandaj edhe presim që bisedimet të mbështetën mbi bazat e parimësisë dhe sidomos të dashamirësisë ndaj Malësisë. Sidomos kur dihet se këto zgjedhje paraqesin një rast të mirë për themelimin e një administrate të mirëfilltë, duke e bazuar në strukturën e popullsisë dhe në faktin se shqiptarët në këto troje janë popull autokton. LDSH, si subjekti më i fortë politik shqiptar në këtë trevë, shpreh vullnetin për t’u vënë në shërbim të arritjes së këtij objektivi të dëshiruar nga shumica shqiptare, prandaj përshëndet, përkrah e inkurajon çdo iniciativë për bisedime të sinqerta, pa spekulime, kalkulime, pa kushtëzime e paragjykime, por me synim të qartë për të arritur një konsensus sa më të gjerë, lidhur me çështje të cilat janë parësore për Malësinë, si: tejkalimi i ndasive, të cilësdo natyrë; organizmi i një fushate të sinqertë ndaj banorëve të Malësisë, me qëllim të rivënies së besimit, si garant i fitimit të përkrahjes maksimale të tyre; sigurimi i pozicionit që zhduk inferioritetin dhe neglizhencën ndaj pushtetit qendror; qëndrimi i përbashkët, të gjithë pushtet, ose të gjithë opozitë; zbatimi i përpiktë i Ligjit për komunën e plotë, në datën e paraparë, dhe angazhimi që në kuadër të sajë të hyjnë të gjitha trevat e Malësisë; balancimi i investimeve në infrastrukturë; kushtëzimi i pushtetit qendror me investime në objektet e parapara e të lëna pas dore me vite të tëra, si rrjeti rrugor, ujësjellësi në zonat malore, kopshti i fëmijëve, objektet e sportit, tregu i gjelbër etj., dhe nxitja e investimeve të reja; punësimi i një kuadri të ri, profesional dhe dashamirës ndaj Malësisë; marrja e përgjegjësisë, nga pala që do të udhëheq me procesin e zgjedhjeve, etj.

Marrëveshja e arritur të nënshkruhet në praninë e një pale të tretë, si garant i respektimit të sajë, në mënyrë që të mos i lëmë asgjë rastit, e që më vonë mund të bëhet “mollë sherri”. Këtë për arsye se edhe deri më tani kemi pasur raste kur nuk janë respektuar marrëveshjet.
Ne jemi në dispozicion që vendin, datën dhe kohën e takimit, ta caktojmë së bashku!
Me respekt,
LDSH

Tags: 
 • Malcori

  E more Nikolle Camaj po ku eshte kredibilliteti jot, po ty ste beson kush se ti ja dogje Malesise mase 1000 vota e ja derdhe ne these Boshkoviqit i cili as falemnderit ste ka thane. Sikur te bashkoheshe ateher me parti tjera shqipetare, sot ne parlament te Malit te Zi do te ishte edhe nji deputet tjerer. Po kush i besone fjalet tua???? Ti dhe Anton Lulgjuraj kini qene katalist te shkaterrimit e jo te bashkimit, shpresoj ne trnformimin tuaj total por dyshimet jane te forta sa qe smund te ju besoj asnji chik.

  • Shqiptari

   Po si keshtu more Malcori.
   Po I kundershton Nikollen e Antonin qe nuk jane ne koalicion me DPS
   Na trego çfar te mire I prun Malcis kta qe jane ne qeverin dhe me qeverin.
   Si duket edhe pse je ne mergim fort e dashke gjukun qe po don edhe kta te dy me I bashkua me te tjeret.
   Nikolla ka mujt me marre ndonji pozit nga dps edhe deri tash me pas dasht si disa te tjere.
   E per bes edhe per Antonin po te garantoj se nuke do e shofesh ne koalicion me parti jo Shqiptare.
   Kta partit tjera do e kane shum te veshtir me u shkeput prej ulkonjet.

 • Beatrix

  Malcori- edhe mund te jete sic po thua ti, por ajo mbetet e padeshmuar, e perderisa eshte e tille, ne ne Malesi u themi ‘muhabete grashë’ !
  Te deshmuara pershembull jane deal-et e Nikes me pushtetin – hyrja ne qeveri pa asnje kusht, votimi i famshem per kete qeveri ne janar.2016 etj etj! Keto jane fakte qe i shohin te gjithe, njelloj sic eshte e qarte se ASH eshte UDSH-ja e re ne Malesi! E nese duam te ulemi ne ato ‘muhabete grashë’ (cka une nuk preferoj) atehere kemi shume per te thene… Se Nika psh ka marre gjysem milioni € per ate DA te famshme ne janar.2016, se…. Sa e sa tjera!
  Perderisa keto te mbeten te padeshmuara, Nikolla e Antoni, sado te keqi qe te jene, jane uje i bekuar ne krahasim me keta idiotat tjere qe na bejne politiken ne Malesi !

 • Malsor i Detroit

  SI more burr ashtu… Mos fol pollavra, se ti keke sigurisht shok me at Poshtjerin ose me ata ci ka shit internet, ose me at biznismenin prej ulqinit… mos i fut tana mollat ni thes, se shumica jan tkalbuna… Nikolla kur a ken en qeveri ka hap TV Boin, kqyrni dokumentet, ka hap Kohen Javore, ka zgjat kohen per program shqip en TVMZ edhe bile ka ndihmua me u hap klubi i taekwods Besa, ja kam antar kur a cil e e di… E tkite marr Nikolla pare, nuk e kite lan djalin me e pagua shkollen aj vet me krah tveta… por keni pak rrespekt… em ka llan msim gjuhen shqipe para jaj 15 vjetve, e aspak nuk ka terrnua.. edhe kur vjen ktej ka Michigani gjithmon i ka parimet e njajta… i vetmi Malsor ci asht ken edhe ka me ken per Malsin… por mos i leni inatet me fol, por fol me fakte

 • Diaspora

  Auuu prap po fillojne grindjet parazgjellore. Te njajtit njerez, te njajtat fytyra e besa do te kemi edhe te njejtat rezultate. Bashkimi te bahet por Malesis i duhen lider te tjere. E pse jo Martini apo dikush tjeter nga diaspora. Bile Marash Nucullaj do te ishte shume simpatik per politiken e atjeshme se e dine edhe gjuhen dhe shprehjet i ka fenomenale. Ashte koha qe diaspora ta marre timonin ne dore se ju atje per zotin cdo zgjedhje e fille ne hanek po bini qe quhet DPS.