Rama paralajmëron: Po kërcënohet shqipja dhe harmonia fetare e shqiptarëve

Kryeministri Rama nga foltorja e Kuvendit ka dhënë një paralajmërim të fortë, lidhur me atë që e ka quajtur kërcënim i shqipes dhe harmonisë fetare dhe përkatësisë evropiane të shqiptarëve.

Duke iu referuar ngjarjes së fundit për “mbulimin” e Skënderbeut në shesh, gjatë festës së Kurban Bajramit, Rama tha se për këtë duhet një analizë e fortë dhe reflektuese.

“Në emër të shumicës qeverisëse ju shpreh sot të gjithëve, opozitës tradicionale apo sezonalë, gatishmërinë tonë të ndërmarrim një nismë të përbashkët, tryezë të hapur që duhet të na bashkojnë.

Shqipëria e bashkuar me Evropën, apo bashkimi kombëtar i shqiptarëve janë apo nuk janë paketë e bashkëpunimit tonë? Nuk po flas për Shqipëri të madhe por për një popull të vetëm shqiptar, që ka dy shtete, por është ende larg së qeni i lidhur në të drejta dhe detyrime, kompakt në qëllimet e mëdha. Edhe gjuha jonë sot, shqipe, gjuha e unifikuar shqipe është e kërcënuar, ca nga inercia e boshllëkut të arsimit në tranzicion, ca nga çodoria e pjellë prej tranzicionit që na shfaqet në forma shqetësuese marrëzie, si ishte ajo që përfshiu edhe heroin tonë kombëtar Skënderbeun. Njerëz që nuk maten as me zgjatimin e funbarkut të kalit të Gjergjit mbinë nga dheu për t’i bërë karshillëk historisë së tij, historisë sonë të fëmijëve tanë. Aq qesharak, ai episod kërkon analizë, reflektim, jo për perden që nuk e mbuloi monumentin, por me cfarë u shfaq duke e përdorur atë perde të montuar si embrioni i një krimbi kërcënues, për harmoninë fetare dhe përkatësinë evropiane të shqiptarëve”- tha ai. /Konica.al/

  • NY-NY

    Z. Rama, ne shqiptaret cdo here jemi perkul atyne qe kane ardhe ne trollin tone, qofshin ata si pushtues, apo edhe si “miq”. Tue filllue prej romakeve, perandorise turke dhe tani “miqve te medhenj” te shqiptareve , amerikanve (SHBA). Kemi marre prej tyne cdo gja (me deshire dhe/apo me zor). Asht e cuditshme qe neve ende flasim shqip. “Kosovaret” bajne “be” ne Amerike dhe kulture degjeneruese. Ma shum ka “repera” shqiptar se sa ka “repera” te bardhe ne Amerike. Ky asht nji shembull i thjesht. Nese e shikon nji interviste te nji kengetari/aktori ma shum flete fjale ne gjuhen angleze se sa shqip. Edhe nji gja, disa shqiptar (jo te gjith) nese nuk thone “Allahu” nuk u duket se jane mjaft musliman. Vetem me ua perkujtue se allah = zot. Feja e cdo kujt duhet te jet e drejt personale, por jo me e prezie me propaganda dhe politike. Figuren e Gjergj Kastriotit nuk mundet kush me e perdhose. Skenberbeun a pranon Europa/Bota, nuk munden t’a ulin disa te cilet e mesojne dhe lexojen historine ne internete.

    • JO Albanistan

      Dihet se nje pjese e madhe e shqiptarve jemi injorant dhe manipulohemi kollaj. Kurse nje pjese edhe jemi tradhetar qe punojme per te huajt-armiqte tane. Atehere armiqte dhe tradhetarte lehte manipulojne me injorant shqiptar. Mirpo puna e ketyre dy te keqijave shqiptare u lehtesohet shume kur ndegjohen edhe dy Kryeministrat tane Rama dhe Thaci qe Erdoganin e Turqise -Sulltanin e diteve tona e quajne VELLA kuar ai ne Prizrenin tone historik thote: Turqia ashte Kosove e Kosova ashte Turqi! Pra z. Rama Ju munde ta queni vella por ai po ia q… nanen Shqiptarev me politike dhe lemosha te tije, qe neqoftese vazhdohet keshtu Shqiperia dhe Kosova do te jene dy krahina turke qe do te quhen Albanistani dhe Kosovanistani te Turqise!