Junçaj: Fton Partitë shqiptare, të bashkohen për zgjedhjet lokale në Malësi

Të nderuar miq,

Mbasi po afrohen zgjedhjet lokale për komunën e Kryeqytetit,mendoj se të gjithë duhet të bëjmë një apel për bashkim.
Të dashur Malësor,që jeni në parti të cilat janë kyçyr në institucionet e këtij shteti,se nesër ne si nacionalist Shqiptar që jemi të etiketuar si,njerëz të papërshtatshëm qysh nga Kongresi i Berlinit deri në ditët e sotme,jemi të gatshëm që për hir të të mirës së Malësisë të ecim drejt kompromisit dhe marrëveshjes.
Por,kompromisi do të thotë që ne si njerëz dhe familje të etiketuara,pothuajse tash 140 vjet si armiq edhe kësaj herë të bëjmë lëshime dhe idealet tona ti shtyjmë,për hir të unitetit edhe 4 vjet.
Megjithse kjo është pasuria jonë e vetme,e trashiguar ne prap se prap jemi të gatshëm edhe kësaj here të sakrifikojmë,mirpo,presim nga ju që postet dhe privilegjet që i keni pasë në 4 vjeçarin e fundit,të delni publikisht e t’ju tregoni Malësorve,se nuk  kanë pasë sukses edhe nëse veprat tuaja janë konkurente për fitimin e çmimit “Guiness”,si për shembull se në një shtet egziston një zëvëndës drejtor,por në atë institucion punon vetëm një punonjës të komunitetit të zëvëndës drejtorit.
Ose,në një shtet egziston një drejtor ku për çdo moszbatim të ligjit në atë shtet,prindit dhe nxënësit duhet të çojnë në grevë për të drejtat e tyre.
Të nderuar miq,
Siç e shihni ne jemi të gatshëm,që në emër të kompromisit dhe bashkimit të sakrifikojmë dhe shtyjmë çdo jë që kemi e ato janë idealet tona kombëtare.
Prandaj,presim nga ju që në emër të kompromisit të sakrifikoni vetëm një gjë të vogël,e ato janë postet tuaja aktuale.
Jemi të vetdijshëm se ndoshta është rasti dhe koha që sipas jush,të na asgjesoni,mirpo ne nuk na intereson as numrat,as postet,por na interesojnë idealet edhe nëse kësaj here do të na zhdukni politikisht (por edhe kur të ndodh që të zhdukemi fizikisht),prapë aty na kini,dhe hija jonë do të ju ndjekë.
Prandaj,në emër të unitetetit ju ftoj që të gjithë të bëjmë lëshimet tona dhe të ulemi e të gjëjmë kompromisin dhe të falum sëbashku në zgjedhje dhe të fitojmë pushtetin në komunën e Malësisë.

Ju faleminderit me respekt,
Lucë Junçaj

Tags: 
 • Kosove Rexha Bala

  Zoti Luce!
  Nuk po kam kohe me te shkrua shkurt, per kete arsye po detyrohem me te shkrua gjate. Per ti sjelle lirine nje vendi dhe nje populli nuk duhet bashkepunuar me ata qe lepijne cizmen e huaj. Nuk duhet bashkuar me mashtruasat e medhenj qe dje ne Parlamentin e Malit Zi ( Gjergj C e Nik Gj) me paturpesi kane votuar per DPS-in dhe Gjukanoviqin – kurse sot leshojne lot krokodili duke u pergjeruar qe te bashkohemi. Para ca diteve e degjuam, britmen, gjamen e zhurmen e palocave te ASH-se e IQ-se, gjegjesisht te Gjorgje C dhe Vasil S per unifikim me tutkall te Malit Zi. Sot, “patrioti” Vaso S e paska c’lidhe gjuhen e kerkon, bashkim! – ju rikujtoj, se Vasel Sinishtaj ishte ai “burri” qe ne vitin 2008 i vizitoi te burgosurit e Malesise ne burgun e Spuzhes. Vasel Sinishtaj u propozoj te burgosurve; Rrok Gjekut Dedvukaj, Kole Tomes Dedvukaj dhe Pjeter Martinit Dedvukaj; – Per t”ia cliruar vetes villat e burgut te Spuzhes qe u kane lidhur e shternguar fort e per te dale automatikisht ne liri ju duhet pa kondita me i kerkuar falje Millo Gjukanoviqit personalisht per fajin qe keni bere!
  Zoti Luce, ateher me kete fare hallati me ba bashkim!? Me kend kerkoni bashkim zoti Luce? Bashkimi dhe unifikimi eshte bere, dhe ju me permasat duhet t’iu bashkangjiteni, nese doni bashkim! Vaseli e Gjergji e Nika e Gega e Fadili, ju presin. Kane pas thene; nese Mali nuk vjen ke Muhameti, Muhameti mund te shkoj ke Mali. Prandaj edhe ju zoterinj, mund te shkoni ke kopeja e UDSH, DPS, IQ ed ASh, kur te doni. Nese e doni dhe ju pelqen jasht mase ASH-IQ-E-DREQAGA dhe jeni duke i lane mendte pas tyre; Good Luck, nobody gives a pig”s ass.
  Por zoti Luce, para se te bashkohi me keta “burra” peshoni ne advance, vetite e tyre, vlerat e patriotizmin, cilesiste e tyre, karakterin, permasat dhe peshen e tyre. Keto hijena te Malesise, zoti Luce, nuk jane gje tjeter vec vegla te pushtetit, forca cmobilizuese kombetare. Jane forca obskurantiste per ti dobesuar Malesise hovin dhe fuqine, vrrullin dhe vullnetin, pikerisht keto veti, qe Malesia me cdo kusht duhet ti transmetoj ne breza, amanetet e baca Dedes, moter, Tringes dhe babait
  te saj, Smajl Martinit.

 • Ballisti

  AUUUUUU, mo he burre po edhe me politike po u marrke. Per zotin me u marr me folklore e tashe me politike ashte si me ja vu shalen gomarit.

 • Shqiptari

  O Luce burri.
  Pasha perendin te bashkuem i ke tetan me DPS-in, perveç nji pjese te LDMZ e udhequr nga Nikoll Camaj e edhe nese edhe aje grupacion u bashkohet ktyne nakarade tjer ater i kem krye tetana punt e mujm me nis me vajtua si qyqja en rrem.
  Po ti Luro i her vije me u bashkua me … ater me bashkua tan malsort, e perveç kesaj, ti me shoket tu e keni da Hotin pergjyse e tash po lyp unifikim.
  Kuku kuku kuku si na ka ardhe koha.

  • Albani

   Shqiptari leji podhavrat se spo dine cka po flete. Hotine e kane nda tash 100 pa pushue Traboinsit e ma.. e kane nda disa qe jane gjakprishur e nese se dine vetem shifjave veprat qysh te F M, e te M e djali i D Gj L. SHKA rapsha ata i ka ftua per me u bashkua para 20 vjetve por sjane kene te disponuam se ashte kene frig ne ate kohe se hala kane kene rrethe rrotull mjekrrocat e Sllobos. Ashte mire me i pase faktet para se te qelbish vendin me ate goje te kalbur.

 • Shkembi

  Hahahahah, Albane per zotin mire e ke se te marre e te pa bese ateher krejt bota ju ka faje kur mbesin jashte. Me ba me pas mend sa kane mendje te madhe boten e kishin pushtua.